Korona królów. Jagiellonowie (80)

telenowela historyczna Polska 2021-2022  od 12 lat

W skrócie

Trwają pertraktacje z zakonem. Król tłumaczy Zbigniewowi z Brzezia, że wojsko jest wyczerpane. Wielki mistrz krzyżacki Heinrich von Plauen jest pewien, że papież wyda korzystny wyrok dla zakonu.

Oglądaj w telewizji

Nd 17.12 7:20
TVP Historialogo

Opis

1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.

W tym odcinku

Trwają pertraktacje z zakonem. Król tłumaczy Zbigniewowi z Brzezia, że wojsko jest wyczerpane i brakuje żywności. Korzystniejszy dla Korony będzie pokój. Wielki mistrz krzyżacki Heinrich von Plauen (Mikołaj Osiński) jest pewien, że papież wyda korzystny wyrok dla zakonu i Jagiełło będzie musiał oddać wszystkie zdobyte zamki. Goniec Tęczyńskich donosi, że Katarzyna, córka Beaty z Bożego Daru, wraz ze służką nie dotarła do majątku siostry. Dobiesław z Oleśnicy (Ernest Nita) odnajduje na miejscu porwania tatarski sztylet. Przekazuje Jagielle, że to Karim jest za nie odpowiedzialny. Tymczasem Katarzyna orientuje się, kto je więzi, gdy z wizytą przychodzi Heinrich (Oliwer Witek). Żacy Maciek, Paweł i Jasiek prowadzą Lecha do skarbu. Wyprawa kończy się dla Lecha i jego kolegi więzieniem. Na szczęście, nie na długo.

Występują

Zobacz także

Ładuję...