Korona królów. Jagiellonowie (36)

telenowela historyczna Polska 2021-2022  od 12 lat

W skrócie

Władysław popiera awans Mikołaja Trąby na kanonika krakowskiego. Jan Falkenberg zna kompromitującą tajemnicę kapłana. Umierający Konrad von Jungingen błaga brata, by nie dążył do wojny z Polską.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.

W tym odcinku

Andrzej Tęczyński prosi o rękę Anny z Goraja, ale wciąż nie może zapomnieć o Sofii. Królowa i Beata nie przyjmują jego oświadczyn. Femka wyznaje Zyndramowi, że nie może mieć dzieci i zwraca mu wolność. Władysław popiera awans Mikołaja Trąby na kanonika krakowskiego. Wysyła też Świdrygiełłę do Tatarów, aby dowiedział się, czy Orda wspomoże Koronę w ewentualnej wojnie z zakonem. Ten jednak zleca Johannowi, żeby doniósł Ulrykowi, iż Jagiełło szykuje się do wojny z Krzyżakami. Umierający Konrad von Jungingen błaga brata, by nie dążył do wojny z Polską. Prosi też krzyżackich dostojników, aby przysięgli, że nie poprą Ulryka w wyborach na wielkiego mistrza. Ciołek, w zamian za wypchaną sakiewkę, obiecuje Janowi Falkenbergowi, że zorganizuje mu spotkanie z Mikołajem Trabą. Okazuje się, że dominikanin zna kompromitującą tajemnicę królewskiego kapelana.

Występują

Zobacz także

Ładuję...