Korona królów. Jagiellonowie (33)

telenowela historyczna Polska 2021-2022  od 12 lat

W skrócie

Kat Bartosz, Femka i Pietrek zajmują się chorą Aydeniz. Powiadomiony o zarazie Jagiełło chce jak najszybciej dotrzeć do Krakowa. W drodze spotyka wracających z misji z Malborka Zyndrama i Ciołka.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.

W tym odcinku

Zaraza trwa. W Krakowie panuje głód. Anna Cylejska podstępem opuszcza komnatę i kontynuuje organizowanie pomocy dla mieszkańców. Kat Bartosz, Femka i osierocony mały Pietrek zajmują się chorą Aydeniz, która leży w zamtuzie. Saule wpada w ręce Wojsława i jego zbirów. Powiadomiony o zarazie Jagiełło chce jak najszybciej dotrzeć do Krakowa. W drodze spotyka wracających z misji z Malborka Zyndrama i Ciołka. Dowiaduje się od nich, że Ulryk von Jungingen dał się wciągnąć w intrygę. Umierający Konrad prosi o pomoc Fryderyka von Wallenrode. Pisze do papieża list, by nie uznawał ewentualnego wyboru Ulryka na mistrza zakonu. Pismo przejmuje jednak jego brat i niszczy. Jagiełło wraz z towarzyszami zjawiają się u bram Krakowa, które wciąż pozostają zamknięte. Zyndram przeprowadza władcę na Wawel tajemnym przejściem. Okazuje się, że Anna jest chora.

Występują

Zobacz także

Ładuję...