Korona królów. Jagiellonowie (79)

telenowela historyczna Polska 2021-2022  od 12 lat

W skrócie

Wojska polskie na rozkaz króla wycofują się z oblężenia Malborka. Zyndram nie zgadza się z tą decyzją. Mścisław donosi o tym Jagielle. W drodze do Krakowa Władysław niespodziewanie traci przytomność.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.

W tym odcinku

Wojska polskie na rozkaz króla wycofują się z oblężenia Malborka. Zyndram nie zgadza się z tą decyzją. Mścisław donosi o tym Jagielle. W drodze do Krakowa Władysław niespodziewanie traci przytomność. Pod opieką swojej siostry, Aleksandry, zostaje przewieziony do Płocka. Tam spotyka Elżbietę Granowską, która owdowiała. Mikołaj Trąba i Zbigniew z Brzezia naradzają się z kanonikiem Pawłem Włodkowicem, jak postąpić z zarzutami o niehonorową walkę w bitwie pod Grunwaldem. Wojska węgierskie niszczą Stary Sącz. Do obrony Krakowa zostaje wysłany kasztelan lubelski Jan ze Szczekocin. Katarzyna z Goraja jedzie do siostry, do majątku Tęczyńskich, ale zostaje uprowadzona.

Występują

Zobacz także

Ładuję...