Wyzwania przyszłości (1)
(The Future from Above)
W skrócie
Twórcy szukają odpowiedzi na pytanie, jak będzie wyglądał świat w 2050 r. Zastanawiają się też, jakie wyzwania stoją przed ludzkością.
Oglądaj w telewizji
Opis
Autorzy serii poszukają odpowiedzi na pytanie, jak będzie wyglądał świat w 2050 roku. Połowa XXI wieku to moment przełomowy z uwagi na prowadzoną od lat walkę mającą na celu powstrzymanie zmian klimatycznych. Eksperci zgodnie twierdzą, że nadchodzi najważniejsza bitwa epoki. Ludzkość musi zregenerować Ziemię i odnowić jej zasoby, aby za kilka dekad wciąż nadawała się ona do życia. Wśród omawianych tematów będą m.in. ekologiczne źródła energii i zmiany czekające branżę transportową. Autonomiczne taksówki, zautomatyzowane samochody, autostrady dla dronów, bezemisyjne superpaliwa i loty neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla to jedne z wielu rozwiązań. Konieczne jest bowiem zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki podróżujemy i przewozimy towary. Autorzy omówią ponadto model inteligentnych miast, mechanizmy wychwytywania CO2 czy koncepcję oddania części terenów we władanie natury.
W tym odcinku
Połowa XXI wieku to moment przełomowy z uwagi na walkę mającą na celu powstrzymanie zmian klimatycznych. Człowiek nie może dalej niszczyć planety. Konieczne stają się daleko idące zmiany i to nie w przyszłości, ale od zaraz. Eksperci zgodnie twierdzą, że najważniejsza bitwa epoki już trwa, a my nie odnosimy w niej sukcesów. Ludzkość musi zregenerować naszą planetę i odnowić jej zasoby, w przeciwnym wypadku za kilka dekad życie na niej stanie się dla nas bardzo uciążliwe lub w ogóle niemożliwe. Wśród omawianych tematów będą między innymi zmiany czekające branżę transportową. Autonomiczne taksówki, zautomatyzowane samochody, autostrady dla dronów, bezemisyjne superpaliwa i loty neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla to jedne z wielu rozwiązań. Konieczne jest bowiem zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki obecnie podróżujemy i przewozimy towary. Autorzy omówią ponadto model inteligentnych miast, mechanizmy wychwytywania CO2, technologie pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł czy koncepcję oddania części terenów we władanie natury.