Korona królów. Jagiellonowie (73)

telenowela historyczna Polska 2021-2022  od 12 lat

W skrócie

Wacław IV ogłasza wyrok sądu w sprawie sporu Korony z zakonem o Żmudź i Dobrzyń. Polscy wysłannicy zrywają rozmowy w Pradze. Sofia przyłapuje swego męża Mścisława obłapiającego służkę.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.

W tym odcinku

Król mianuje arcybiskupa Mikołaja Kurowskiego (Dariusz Jakubowski) namiestnikiem Krakowa, czyli swoim zastępcą na czas wojny z zakonem. Anna Cylejska jest temu przeciwna. Wacław IV ogłasza wyrok sądu w sprawie sporu Korony z zakonem o Żmudź i Dobrzyń. Polscy wysłannicy zrywają rozmowy w Pradze. Katarzyna Gorajska, która zadurzyła się w Karimie, grozi, że jeśli nie będzie mogła za niego wyjść, wstąpi do klasztoru. Sofia przyłapuje swego męża Mścisława obłapiającego służkę. Nieradka i Jurga stają na ślubnym kobiercu. Zyndram szykuje się do drogi. Pietrek chce razem z nim jechać na wojnę. Wymyka się po cichu z domu i chowa na wozie płatnerza.

Występują

Zobacz także

Ładuję...