Majowie: Tajemnicza cywilizacja: Początki (1)
(The Rise and Fall of the Maya: Origins)
W skrócie
Dotychczasowa wiedza na temat cywilizacji Majów okazała sie błędna. O zaskakującym odkryciu naukowców opowiada czteroodcinkowa seria.
Oglądaj w telewizji
Opis
Naukowcy wciąż nie poznali wszystkich tajemnic Majów. Współczesna technologia pozwala dokonać odkryć, które podważają dotychczasową wiedzę na ten temat. Kluczowy staje się rozwój skaningu laserowego. Dzięki odnalezionym ruinom, inskrypcjom i dowodom badacze mogą szczegółowo prześledzić historię pradawnych mieszkańców Ameryki Środkowej i ujawnić ich mroczne sekrety. Autorzy czteroodcinkowej serii przybliżą chronologię powstania i upadku Majów. Okazuje się, że zaczęli oni tworzyć zręby społeczeństwa wcześniej, niż sądzono. Widzowie dowiedzą się, jak przebiegały kolejne etapy przemiany tego ludu w potężną cywilizację. Specjaliści analizują m.in. powiązania między starożytnymi Olmekami a majańskimi piramidami.
W tym odcinku
Nowa produkcja dokumentalna przedstawia wyprawę naukowców do Aguada Fenix, najstarszego i największego z odkrytych do tej pory miast, w których żyli Majowie. Ruiny znajdują się w pobliżu granicy meksykańsko-gwatemalskiej. Zostały odkryte zaledwie trzy lat temu, w czerwcu 2020 roku. Archeolodzy po wstępnych badaniach doszli do wniosku, że są one o około 1500 lat starsze niż inne słynne miejsca związane ze starożytną cywilizacją - Cuello w północnym Belize, Tikal w Gwatemalii i Chichen Itza na Półwyspie Jukatan na terenie dzisiejszego Meksyku. Jeśli te przypuszczenia znajdą potwierdzenie w dokładnej analizie znalezisk w Aguada Fenix, to okaże sie, że pierwsi Majowie mogli żyć już 3000 lat temu, a może nawet wcześniej. Wielka cywilizacja upadła około 1500 roku n.e., pozostawiając po sobie liczne dowody swojej dawnej świetności. Po rozpadzie dużych miast ludność przeniosła się do wiosek. Majowie zachowali jednak swoje wierzenia, mity i strukturę społeczną. Do dziś w Ameryce Środkowej żyje około 8 mln ludzi wywodzących się od starożytnych Majów.