Oman. Cuda Półwyspu Arabskiego (1)
(Wild Oman)
W skrócie
W górach Dżabal Samhan powstał największy w Omanie rezerwat. Ideą było stworzenie bezpiecznego miejsca dla zagrożonych wyginięciem lampartów arabskich oraz koziorożców nubijskich.
Oglądaj w telewizji
Opis
Blisko 95 procent powierzchni Półwyspu Arabskiego pokrywają pustynie i półpustynie. Jednak położony na jego południowo-wschodnim krańcu Oman zaskakuje różnorodnością krajobrazów i bogactwem ekosystemów. Ten kraj jest ostoją dla wielu niezwykle rzadkich gatunków zwierząt, takich jak lampart arabski, oryks i żółw szylkretowy. Życie kwitnie także w wodach Zatoki Omańskiej. Bajecznie kolorowe rafy koralowe są domem dla wielu morskich zwierząt i terenem łowieckim dla drapieżników.
Na zachodzie, w górach Dżabal Samhan, utworzono największy w Omanie rezerwat - bezpieczne miejsce dla zagrożonych wyginięciem lampartów arabskich i koziorożców nubijskich. Innym gatunkiem, który już wkrótce może przestać istnieć jest orkys arabski. Jego domem jest kamienista pustynia Dżiddat al-Harasis w środkowej części Omanu. Orkys objęty jest ścisłą ochroną, ale jego przyszłość i tak nie jest pewna.