Spór o historię: Cud nad Wisłą

debata Polska  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

W 1920 roku Rzeczpospolita stanęła przed wizją upadku i podboju. Na początku sierpnia Armia Czerwona znalazła się pod Warszawą. Rząd sowieckiej Polski czekał na objęcie władzy w Wyszkowie.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Tomasza Müllera dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

W 1920 roku Rzeczpospolita stanęła przed wizją upadku i podboju. Na początku sierpnia Armia Czerwona znalazła się pod Warszawą. Rząd sowieckiej Polski czekał na objęcie władzy w Wyszkowie. 15 sierpnia bolszewicy zostali jednak zatrzymani. 16 sierpnia rozpoczęto manewr głębokiego oskrzydlenia wojsk Frontu Zachodniego. Pięć dywizji polskich, które znajdowały się za osłoną rzeki Wieprz, udało się na północ i uderzyło w bok wojsk nieprzyjaciela. Piechota gromiła oddziały sowieckie i posuwała się nawet po czterdzieści kilometrów dziennie. Linie komunikacyjne najeźdźcy zostały szybko przerwane. Szeregi wroga rozpoczęły odwrót. 60 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej trafiło do niewoli. Jedynie nieliczne oddziały zdołały wymknąć się z pułapki. Bitwa Warszawska określana jest jako osiemnasta, decydująca bitwa w dziejach świata.

Zobacz także

Ładuję...