Zaginione - odnalezione: Obraz Maksymiliana Gierymskiego "Zima w małym miasteczku" (1)

magazyn kulturalny  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

Obraz Maksymiliana Gierymskiego 'Zima w małym miasteczku' to jedna z cenniejszych strat wojennych w dziedzinie malarstwa polskiego. Dzieło zostało zarekwirowane przez Niemców w grudniu 1939 roku.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Utrzymana w atmosferze detektywistycznego śledztwa seria poświęcona odzyskanym po latach skarbom polskiego dziedzictwa materialnego. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski tropi zabytkowe przedmioty, zaginione na skutek wojennej przeszłości Polski. Każdy odcinek poświęcony jest jednemu dziełu, które przepadło w czasach wielkich grabieży - potopu, okupacji, komunizmu. W programie pojawiają się materiały operacyjne policji i inne archiwalia. Prezentowane jest także samo dzieło sztuki.

Obraz Maksymiliana Gierymskiego "Zima w małym miasteczku" to jedna z cenniejszych strat wojennych w dziedzinie malarstwa polskiego. Dzieło zostało zarekwirowane przez Niemców w grudniu 1939 roku i przeznaczone do dekoracji gabinetu jednego z hitlerowskich dygnitarzy w Gmachu Akademii Górniczej. Skonfiskowane płótno Gierymskiego pozostawało tam do 1945 roku. Gdy, po wyzwoleniu Krakowa, weszli tam muzealnicy, pokój był częściowo spalony, a obraz zniknął. Niemcy, wycofując się z miasta, palili dokumenty. Uznano więc, że dzieło Gierymskiego strawił pożar i nikt nie miał nadziei na jego odnalezienie. Losy obrazu pozostawały nieznane, aż do listopada 2017 roku, kiedy to małopolska policja otrzymała tajemniczy telefon. W wyniku błyskawicznego śledztwa bezcenne dzieło odkryto na... parkingu jednej z krakowskich galerii handlowych.

Zobacz także

Ładuję...