Więzi społeczne zwierząt (1)
(Animal Social Networks)

W skrócie
W świecie fauny kwitną przyjaźnie i powstają zgrane społeczności. Zwierzęta potrafią też wyrażać emocje i cierpią w samotności. Naukowcy wciąż odkrywają ich kolejne sekrety.
Oglądaj w telewizji
Opis
Widzowie udadzą się w podróż, zaczynając od plaż Australii i kończąc na lasach deszczowych Kostaryki. Wszystko po to, aby przekonać się, jak skutecznie i pomysłowo zwierzęta komunikują się ze sobą. Robią to w celu oznajmienia swojej gotowości do godów lub ostrzegania się przed niebezpieczeństwem.
W tym odcinku
Właścicielom psów i kotów nie trzeba tłumaczyć, że ich podopieczni, jako pełnoprawni członkowie rodziny, potrafią budować relacje. Okazuje się, że nie tylko udomowione stworzenia łączą sieci społecznych więzi. Twórcy tego serialu dokumentalnego przyjrzeli się około dwudziestu gatunkom żyjących na różnych kontynentach. Wykorzystali nowe technologie, z których pomocą można przesunąć granice naszego zrozumienia królestwa fauny. Śledząc na przykład perliczki wyposażone w obroże GPS, eksperci są w stanie zaobserwować przyjaźnie, jakie zawiązują się między poszczególnymi skrzydlatymi osobnikami. W stadzie raźniej W świecie zwierząt nie tylko rodzina jest ważna, lecz także przyjaciele i sąsiedzi - tacy, którzy ostrzegą przed drapieżnikami, pomogą w pilnowaniu potomstwa i zdobyciu pożywienia albo dotrzymają towarzystwa. Góralki skalne, świstaki i nietoperze to przykłady takich sprzymierzeńców. Pierwsze z wymienionych stworzeń wyróżniają się akrobatycznym talentem i zamiłowaniem do leniuchowania w gronie pobratymców. Góralki wspólnie się wygrzewają na słońcu, śpią i szukają pożywienia. Twórcy serialu przyjrzą się też łagodnej naturze drapieżców. Wśród nich są niesławne hieny. Żyją w klanach, w których panuje ściśle określona hierarchia.