Spór o historię: Pochodzenie Słowian

W skrócie
Od połowy XVIII w., po opublikowaniu przez Johanna Christopha Jordana książki 'De Originibus Slavicis', toczy się spór o pochodzenie Słowian. Naukowcy szukają miejsca, które jest tzw. prakolebką.
Oglądaj w telewizji
Opis
Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Tomasza Müllera dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.
Od połowy XVIII wieku, po opublikowaniu przez Johanna Christopha Jordana książki "De Originibus Slavicis", toczy się ożywiony spór o pochodzenie Słowian. Naukowcy szukają miejsca, które jest tzw. prakolebką. Zwolennicy teorii autochtonizmu twierdzą, że przodkowie Słowian pojawili się w Europie Środkowej już w epoce brązu i żelaza. Allochtoniści natomiast są zdania, że był to raczej III lub IV wiek po narodzeniu Chrystusa. Z dorzecza Dniepru, Prypeci i Prutu mieli rozpocząć wędrówkę na środkowo-wschodnie tereny kontynentu. Do dyskusji historyków, antropologów i archeologów dołączają także genetycy.