Polskie 100 lat: Rok 1989, czyli drugi Cud nad Wisłą

Polska 2020  od 12 lat

W skrócie

Wraz z objęciem władzy w ZSRR przez Michaiła Gorbaczowa w latach 1985-1986 zaczęły zachodzić głębokie zmiany. W 1988 roku Polskę ogarnęła fala strajków. Później nadszedł czas obrad Okrągłego Stołu.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Na początku XX wieku minęło ponad 100 lat od czasu, gdy Polska utraciła Niepodległość. Kilkakrotnie podejmowano walkę zbrojną, by doprowadzić do odrodzenia Rzeczpospolitej. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku zaczęły kształtować się nowoczesne ruchy ideowe, które stały się fundamentem polskiego życia politycznego: ruch socjalistyczny, narodowy, ludowy oraz chrześcijańsko-demokratyczny. Działacze wywodzili się z młodej inteligencji i nie zgadzali się na bierność wobec zaborców. W kierownictwie Polskiej Partii Socjalistycznej na czoło wysunął się Józef Piłsudski. Przywódcą tajnej Ligi Narodowej został Roman Dmowski. W działaniach wielu Polaków dominowała idea pracy organicznej, której celem był rozwój gospodarczy i likwidacja zacofania cywilizacyjnego. Jej zwolennicy byli zdecydowani trwać przy polskości, ale rezygnowali z walki o suwerenność.

Wraz z objęciem władzy w Związku Radzieckim przez Michaiła Gorbaczowa w latach 1985-1986 zaczęły zachodzić głębokie zmiany. Główny nurt Solidarności wraz z Lechem Wałęsą opowiadał się za osiągnięciem porozumienia z władzą. W 1988 roku Polskę ogarnęła fala strajków. Później nadszedł czas obrad Okrągłego Stołu, które doprowadziły do pierwszych wolnych wyborów.

Ładuję...