Łowcy skarbów. Kto da więcej? (102)

reality show Polska 2023  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Pierwszy skarb to ćmielowski serwis kawowy Kula z lat 30., autorstwa Bogdana Wendorfa, o którym niewiele wiadomo, mimo że zaprojektował ikoniczne przykłady polskiego wzornictwa art déco.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

W zakamarkach strychów, piwnic czy kredensów kryją się skarby. Uczestnicy programu poznają wartość różnych przedmiotów, które mogą okazać się gratką między innymi dla kolekcjonerów.

Pierwszy skarb to ćmielowski serwis kawowy Kula z lat 30., autorstwa Bogdana Wendorfa, o którym niewiele wiadomo, mimo że zaprojektował ikoniczne przykłady polskiego wzornictwa art déco. Jego dzieła uważane są za jedne z najpiękniejszych i najbardziej reprezentatywnych porcelanowych projektów międzywojennych. Mariusz przywiezie do programu pamiątkę po babci, która pracowała w hucie szkła Ząbkowice. Chodzi o czerwoną bombonierę w kształcie jaja. O szkle prasowanym, za którym dziś pasjonaci szaleją, choć niegdyś jako szkło gospodarcze było mało popularne, opowie Maciej Szymaniak. Kolejnym prezentowanym przedmiotem będzie należące do Barbary drewniane polichromowane jajo, stylizowane na ikonę. Program zakończy licytacja zająca ze szkła prasowanego z huty Ząbkowice. Edycie służył on jako bomboniera i dekoracja wielkanocna.

Zobacz także

Ładuję...