Korona królów. Jagiellonowie (32)

telenowela historyczna Polska 2021  od 12 lat

W skrócie

1406 rok. W Krakowie wybucha zaraza. Anna razem z Sofią i Andrzejem Tęczyńskim zaczyna organizować pomoc dla głodujących i chorych. Panny Gorajskie, obawiając się o życie, nie chcą wspierać królowej.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

1399 rok. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z wnuczką Kazimierza Wielkiego - Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki. Postanawia odesłać ją do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Pół roku później dochodzi do ślubu pary. Temperamentna Anna z czasem zdobywa serce męża. Tymczasem wokół toczy się wielka polityka. Zakon krzyżacki anektuje Żmudź, wciąż zagrażając Litwie. Wielki książę Witold popada w konflikt z Moskwą, a Świdrygiełło dopuszcza się zdrady.

W tym odcinku

1406 rok. W Krakowie wybucha zaraza. Anna razem z Sofią i Andrzejem Tęczyńskim zaczyna organizować pomoc dla głodujących i chorych. Panny Gorajskie obawiają się o swoje życie i oznajmiają, że nie będą wspierać działań królowej. Czarna ospa dociera i na Wawel. Zapadają na nią strażnicy. Andrzej Tęczyński, by chronić Annę, postanawia zamknąć ją w komnacie. Specjalne patrole znakują zakażone domy, chorzy są izolowani, a ciała zmarłych wyrzucane za mury. Lech proponuje Mikołajowi Wierzynkowi schronienie w lochach pod Wawelem. Młodzieniec pragnie jednak włączyć się w pomoc chorym, by odzyskać dobre imię rodziny. W czasie rozdawania żywności mężczyźni znajdują małego Pietrka (Filip Smoliński). Król Władysław Jagiełło nie może wybaczyć Witoldowi, że sprzymierzył się z Krzyżakami w czasie wojny na Rusi. Do Wilna dociera Świdrygiełło. Potem posłaniec z Krakowa przynosi wieści o panującej w mieście epidemii.

Występują

Zobacz także

Ładuję...