Giganci historii: Nie tylko Żwirko i Wigura. Osiągnięcia polskiego lotnictwa w dwudziestoleciu międzywojennym

teleturniej Polska 2020-2022  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Historyczne loty do Tokio i dookoła Afryki, pierwszy na świecie przelot nad południowym Atlantykiem - to niektóre z osiągnięć Polaków, którzy na niebie stali się legendą. Są one tematem tego odcinka.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.

Pilot Franciszek Żwirko i konstruktor Stanisław Wigura 28 sierpnia 1932 roku wygrali w Berlinie najbardziej prestiżowe zawody samolotowe. Udowodnili, że Polacy, którzy w 1918 roku podnieśli się z państwowego niebytu, znów stali się światową czołówką. Lotnicy mieli do dyspozycji maszyny stworzone przez wybitnych inżynierów i prawdziwych pionierów, szukających najlepszych rozwiązań. Historyczne loty do Tokio, dookoła Afryki, pierwszy na świecie przelot nad południowym Atlantykiem, rekord kobiety utrzymania się w szybowcu ponad dobę - te osiągnięcia należały do Polaków. W dwudziestoleciu międzywojennym rozwijało się lotnictwo cywilne, kwitły kluby szybowcowe, a w kraju było aż sześć pułków lotniczych. Awiacyjne gorączka początków XX wieku sprawiła, że na niebie Polacy stali się prawdziwą legendą. Ich osiągnięcia są tematem tego odcinka.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...