Korona królów. Jagiellonowie - taka historia (3)

serial dokumentalny Polska 2022  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Pierwszy klasztor w Europie założyli benedyktyni. Według przyświecających ich zasadom niebawem zaczęły powstawać nowe zakony męskie i żeńskie. Wstępowały do nich kobiety z bogatych rodów.

Oglądaj w telewizji

Czw 2.05 11:35
TVP 1logo

Opis

Seria przybliża realia życia w kraju rządzonym przez Władysława Jagiełłę i jego potomków. Twórcy programu dokonają porównania Polski Piastów i Rzeczpospolitej Jagiellonów. Opowiedzą, jak kształtowały się stosunki społeczne u progu unii polsko-litewskiej oraz z jakimi zagrożeniami musiało się mierzyć wówczas państwo polskie. Omówią także, jakich szans upatrywano dla kraju w związku z nową dynastią panującą. Prowadzi Wojciech Żołądkowicz.

W tym odcinku

Pierwszy klasztor, który powstał w dawnej Europie, założyli benedyktyni. Według przyświecających ich zasadom niebawem zaczęły powstawać nowe zakony męskie i żeńskie. Pierwszym z nich były klaryski, do których wkrótce dołączyły cysterki i norbertanki. Aby wstąpić do klasztoru trzeba było być kobietą z bogatego rodu. W rodzinach książęcych oraz arystokratycznych nierzadko kierowano córki na zakonnice, była to bowiem również pewnego rodzaju inwestycja i zaszczyt. Kandydatki wnosiły najczęściej bogate uposażenie - czasami było to nawet kilkadziesiąt wsi. W Krakowie funkcjonował Zakon Ducha Świętego. Zakonnicy i zakonnice mieli modlić się do Ducha Świętego, milczeć i prowadzić coś w rodzaju przytułku i dzisiejszego domu dziecka. Był to jedyny zakon, do którego mogły wstępować biedne kobiety.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...