Woda - nasza przyszłość: Niderlandy - sojusz z wodą (4)

(Water Is Our Future: The Netherlands: The Pact with Water)

serial dokumentalny Niemcy 2018  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Amsterdam pokrywa sieć kanałów, które są atrakcją. Mało kto wie, że przez stulecia, choć służyły one do transportu, to również stale zagrażały miastu. Stolica jest położona poniżej poziomu morza.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Serial dokumentalny opowiada o regionach, które przeszły i nadal przechodzą radykalne zmiany. Tam, gdzie flora i fauna zostały kiedyś wytępione, by zrobić miejsce dla rolnictwa, przemysłu i wydobycia surowców, teraz natura wraca do siebie. Krajobrazy kwitną nowym życiem po tym, jak stare przemysły zostały zlikwidowane. Na Wielkich Jeziorach Ameryki Północnej, w lasach deszczowych Kostaryki i na silnie zanieczyszczonych rzekach na Łużycach we wschodnich Niemczech rozległe obszary przekształcają się w bogate gatunkowo cuda natury. Biolodzy tworzą tereny podmokłe z terenów poprzemysłowych, ekolodzy zamieniają pastwiska dla bydła w lasy tropikalne, a dzielnice zniszczone przez wydobycie węgla brunatnego tworzą schronienie dla rzadkich gatunków. Szereg fascynujących projektów pokazuje, że nawet zniszczenie może zapewnić nowy początek naturze.

W tym odcinku

Do Amsterdamu przybywają miliony turystów rocznie. Miasto pokrywa sieć malowniczych kanałów, które są znaną atrakcją. Jednak mało kto wie, że przez stulecia, choć służyły one do transportu, to również stale zagrażały miastu. Port w Amsterdamie jest połączony z morzem. Holendrzy kontrolują jednak przypływy za pomocą systemu śluz i pomp. Obecnie stolica Holandii położona jest metr poniżej poziomu morza, a niektóre dzielnice nawet niżej. Gdyby nie śluzy, w Amsterdamie nie można byłoby mieszkać. Nazwa Niderlandy nie jest przypadkowa. Oznacza ona niskie lądy, a około jedna czwarta kraju leży poniżej poziomu morza. By nie znaleźć się pod wodą, Holendrzy od stuleci umacniali brzegi za pomocą solidnych grobli i piasku.

Twórcy

Ładuję...