Miasto Kobiet (11/13)
W skrócie
Reżyser Andrzej Saramonowicz i jego córka Konstancja opowiadają o swoich doświadczeniach. Wyjaśniają, jak relacja z ojcem kształtuje kobietę. Kolejnym tematem odcinka są problemy psychiczne.
Oglądaj w telewizji
Opis
Prowadzące, znana dziennikarka radiowa i telewizyjna Marzena Rogalska, a także Aleksandra Kwaśniewska i Ane Piżl, rozmawiają ze swoimi gośćmi na istotne dla kobiet tematy. Wśród zaproszonych znajdą się inspirujące postaci: eksperci, gwiazdy, ale także osoby, które zwracają na siebie szczególną uwagę w mediach społecznościowych. Podczas spotkań w studiu znajdzie się miejsce na ciekawą wymianę poglądów, żarliwe dyskusje, ale także podzielenie się swoimi obawami. Z prowadzonych rozmów wyłoni się portret współczesnych Polek, które chcą mówić, ale też być uważnie wysłuchane, które mają wiele trosk, ale też powodów do radości.
Wśród gości tria prowadzących jest tym razem reżyser Andrzej Saramonowicz i jego córka Konstancja. Oboje opowiadają o swoich wzajemnych relacjach i ujawniają, w jaki sposób dobra relacja z ojcem może ukształtować dorastającą dziewczynę, a następnie kobietę. W opinii naukowców córki, których ojcowie dawali ciepło i uwagę, w wieku dorosłym są niezależne, pewne siebie, aktywne i odważne. Kolejnymi rozmówcami Marzeny Rogalskiej i pozostałych gospodyń są statystyczka Janina Bąk, cierpiąca na chorobę afektywną dwubiegunową, i Paweł Solarski, mąż Doroty, u której zdiagnozowano kilka dolegliwości psychicznych. W Polsce statystycznie co czwarta osoba może mieć podobne problemy. Widzowie dowiedzą, się, jak rozpoznać u siebie pierwsze objawy choroby psychicznej i czy jest dla nich szansa na normalne życie. Kolejnym tematem odcinka jest kryzys współczesnego szkolnictwa i związana z nim rosnąca popularność spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą, zwana popularnie edukacją domową. Aktorka Roma Gąsiorowska i edukatorka Natalia Białobrzeska, prywatnie mamy dzieci w edukacji domowej, oraz psycholożka Monika Perkowska próbują odczarować edukację domową, opowiadając o swoich codziennych doświadczeniach z nią związanych. W opinii pań rodzice powinni mieć szansę na podjęcie świadomej decyzji, dotyczącej edukacji ich dzieci.