Polska z góry. Nad wodą 2: Kanał Elbląski (1)
W skrócie
Widzowie ujrzą z lotu ptaka Kanał Elbląski. Zabytek powstał w XIX wieku, a w jego konstrukcji zastosowano oryginalne rozwiązania. W 2011 roku wpisano go na listę Pomników Historii.
Oglądaj w telewizji

Opis
Twórcy serii ponownie zabierają widzów w podniebną podróż. Tym razem będzie można z lotu ptaka obejrzeć Biebrzę i otaczające ją bagna, trzy sztuczne jeziora - Czorsztyńskie, Goczałkowickie i Solińskie, Kanał Mazurski, Kanał Elbląski oraz Zalew Szczeciński i ujście Odry. O ich znaczeniu opowie hydrolog - profesor Artur Magnuszewski.
W tym odcinku
Kanał Elbląski został wyróżniony w plebiscycie "Rzeczpospolitej" jako jeden z siedmiu cudów Polski, głównie dzięki unikalnym pochylniom żeglugowym, które są atrakcją o światowym znaczeniu. Zachowało się tam pięć pochylni z XIX-wiecznymi mechanizmami, które działają dzięki sile wody, co czyni je niezwykle ekologicznymi. Projektant kanału stanął przed wyzwaniem pokonania niemal stu metrów różnicy wysokości między poziomem Jeziora Druzno a szczytem Pojezierza Iławskiego. Kanał Elbląski to wyjątkowe miejsce, które pozwala poczuć klimat XIX-wiecznej epoki La Belle Époque, zwłaszcza podczas rejsu statkiem przemieszczającym się po trawie na wózkach pochylni.