Papież: Najpotężniejszy człowiek w historii (5)

(Pope: The Most Powerful Man in History)

serial dokumentalny USA 2018  od 12 lat

W skrócie

Dokumentaliści badają, czym zajmował się papież w czasie II wojny światowej. Pius XII jest oskarżany o współpracę z Hitlerem. Pojawiają się jednak historie o niesieniu pomocy Żydom przez Watykan.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Pewien światowy przywódca, którego wpływy sięgają w szeregi armii, a także obejmują politykę i religię, wciąż pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych postaci. W Archiwach Watykańskich znajdują się dokumenty poświęcone kolejnym papieżom. Mimo to informacje o zwierzchniku Kościoła katolickiego są skrzętnie ukrywane przed światem zewnętrznym. Twórcy dokumenty przedstawią sekrety, które dopiero niedawno wyszły na jaw. W swojej serii zamieścili wywiady z ekspertami i przedstawicielami Kościoła, którzy współpracują z papieżem. Oprócz nich widzowie zobaczą zapiski z niedawno odtajnionych dokumentów archiwalnych.

W tym odcinku

Dokumentaliści badają, czym zajmował się papież w czasie II wojny światowej. To kontrowersyjne pytanie Z jednej strony panujący wówczas Pius XII jest oskarżany o współpracę z Hitlerem. Z drugiej pojawiają się historie o niesieniu pomocy Żydom przez Watykan, które nie zostały jednak podparte żadnymi dowodami. Zaciekły spór może zostać rozstrzygnięty dzięki odtajnieniu watykańskich archiwów z tego kresu.

Twórcy

Ładuję...