Teatr Telewizji: Kordian i cham (2-ost.)

sztuka na podstawie powieści Leona Kruczkowskiego Polska 1972

W skrócie

W Brodni zjawia się komisarz, który ma osądzić, czy skarga złożona przez chłopów jest słuszna. Zamierza poprzeć Czartkowskiego. Odbiera Deczyńskiemu patent nauczyciela i wysyła go do wojska.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Losy wiejskiego nauczyciela Kazimierza Deczyńskiego, który naraża się szlachcicowi Wincentemu Czartkowskiemu (Władysław Hańcza). To zarazem opowieść o relacjach między chłopami a szlachtą w przeddzień wybuchu powstania listopadowego.

W Brodni zjawia się komisarz, który ma osądzić, czy skarga złożona przez chłopów jest słuszna. Zamierza poprzeć Czartkowskiego (Władysław Hańcza), upatrując w tym własnych korzyści. Odbiera Deczyńskiemu (Jan Englert) patent nauczyciela i wysyła go do wojska. Odmawia jednak dalszej pomocy, widząc, że szlachcic każe wychłostać ojca Kazimierza. W szkole podchorążych trwa dyskusja na temat rewolucji. Jeden z kompanów Felusia Czartkowskiego (Jerzy Zelnik) proponuje Deczyńskiemu przyłączenie się do spisku. Ten odmawia, widząc gdzie indziej wroga narodu. Uważa, że to szlachta ciemięży lud. Niebawem powstańcy ruszają na Belweder.

Występują

Zobacz także

Ładuję...