Teatr Telewizji: Kordian i cham (1/2)

sztuka na podstawie powieści Leona Kruczkowskiego Polska 1972

W skrócie

Wiejski nauczyciel Deczyński jedzie do Warszawy ze skargą na szlachcica Czartkowskiego. Natyka się na młodych żołnierzy. Wśród nich jest syn bogacza. Opowiada on o śnie, w którym był Kordianem.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Losy wiejskiego nauczyciela Kazimierza Deczyńskiego, który naraża się szlachcicowi Wincentemu Czartkowskiemu (Władysław Hańcza). To zarazem opowieść o relacjach między chłopami a szlachtą w przeddzień wybuchu powstania listopadowego.

Wiejski nauczyciel Kazimierz Deczyński (Jan Englert) dąży do podniesienia świadomości społeczno-klasowej wśród mieszkańców niewielkiej Brodni. Władzę we wsi sprawuje szlachcic Wincenty Czartkowski (Władysław Hańcza). Nie podoba mu się, że pedagog podburza ludność. Grozi, że usunie go z posady, jeśli buntownik nie dostosuje się do panujących układów. Gdy Deczyński dowiaduje się, że szlachcic zamierza kupić Brodnię, nie zamierza bezczynnie się temu przyglądać. Spotyka się z chłopami. Wspólnie postanawiają napisać skargę. Niebawem nauczyciel jedzie do Warszawy. Natyka się tu na młodych żołnierzy ze szkoły podchorążych. Wojskowi rozprawiają o swoich marzeniach i planach. Wśród nich jest syn szlachcica z Brodni, Feluś Czartkowski (Jerzy Zelnik). Opowiada o swoim śnie, w którym był Kordianem. Wyniosły panicz publicznie poniża Deczyńskiego.

Występują

Zobacz także

Ładuję...