Wszechświat: Zagadki starożytności: Rzymscy inżynierowie (1)

(The Universe: Ancient Mysteries Solved: Roman Engineering)

serial dokumentalny USA 2014  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Odkryte zostają największe sekrety starożytnego Rzymu. Specjaliści sprawdzą ruiny miasta i poszukają związków z gwiazdami.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Dla starożytnych niebo stanowiło prawdziwy cud i było objęte kultem. Budziło zarówno strach, jak i stanowiło inspirację dla budowniczych, którzy stworzyli takie budowle jak Stonehenge. Twórcy programu odkrywają największe tajemnice przeszłości i starają się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania. Okazuje się bowiem, że prawda ukryta jest wśród gwiazd.

W tym odcinku

Twórcy serii szukają odpowiedzi na pytanie, czy konstrukcje wzniesione przez starożytnych Rzymian mają tajemny związek ze Słońcem. Nowe odkrycia archeologiczne, która potwierdziły dane zgromadzone przez NASA, wskazują na to, że rzymscy władcy używali astronomii i architektury do celów politycznych i prywatnych. Na ich polecenie inżynierowie projektowali specjalne budowle, które zasłaniając lub przepuszczając światło słoneczne, tworzyły zdumiewające efekty. W ten sposób powstał np. obelisk i ołtarz, które zasłaniały słońce w rocznicę morderstwa Juliusza Cezara.

Ładuję...