Największe zagadki nauki (1)
(Science's Greatest Mysteries: The Far Side of the Moon)

W skrócie
W 2019 r. sonda chińskiej agencji kosmicznej jako pierwsza wylądowała na niewidocznej z Ziemi stronie Srebrnego Globu. Tymczasem NASA niedawno poddała analizie niedostępne przez 50 lat próbki.
Oglądaj w telewizji
Opis
Istnieją zagadnienia, które wciąż są wyzwaniem dla naukowców. Im więcej mamy danych na temat naszej planety i wszechświata, tym więcej powstaje znaków zapytania. Każdy z odcinków tej serii dokumentalnej to próba rozwiązania zagadki. Twórcy zastanawiają się m.in., ile lat liczy nasz wszechświat, dlaczego obie strony Księżyca tak się od siebie różnią oraz jakim cudem żelazo rodem z kosmosu znalazło w grobowcu Tutanchamona. Pomocą mają być wizyty w najnowocześniejszych laboratoriach, przeprowadzenie zaskakujących eksperymentów oraz analizy ekspertów od lat drążących omawiane kwestie. Za pomocą oszałamiających efektów grafiki komputerowej widzowie przenoszą się w zaginione światy, odległe przestrzenie wszechświata i poznają starożytne cywilizacje.
W tym odcinku
Twórcy odcinka zastanawiają się, dlaczego obie strony Księżyca tak się od siebie różnią. W 2019 roku sonda chińskiej agencji kosmicznej jako pierwsza wylądowała na niewidocznej z Ziemi stronie Srebrnego Globu. Tymczasem NASA niedawno otworzyła i poddała analizie niedostępne przez 50 lat próbki pobrane podczas programu Apollo. Zagadka tajemniczej strony Księżyca być może niedługo zostanie rozwiązana.