Niezwykłe historie Biało-Czerwonych: Eugeniusz Lokajski

cykl reportaży Polska 2019-2022  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Sylwetka lekkoatlety Eugeniusza Lokajskiego. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął w 1924 r. w Warszawiance. Po studiach na CIWF-ie (obecnie AWF) był nauczycielem WF-u. W czasie wojny należał do AK.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Cykl ukazujący sylwetki wybitnych polskich sportowców, którzy byli zarazem wielkimi patriotami, a ich niesłychane oddanie ojczyźnie często okupione było śmiercią.

Odcinek poświęcony Eugeniuszowi Lokajskiemu. Mężczyzna po zakończeniu służby wojskowej rozpoczął naukę na CIWF (obecnie AWF). Po studiach aż do wybuchu wojny pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w gimnazjum, którego był absolwentem. Swoją przygodę z lekkoatletyką rozpoczął stosunkowo późno, w 1924 roku zapisując się do klubu Warszawianka. Jego koronną dyscypliną był rzut oszczepem. Niefortunna kontuzja doznana podczas rozgrzewki, pogrzebała jego szanse na olimpijski medal podczas igrzysk w Berlinie oraz dalszą karierę sportową. W kampanii wrześniowej 1939 roku był dowódca 35. Pułku Piechoty. Po ucieczce z sowieckiej niewoli wrócił do Warszawy. Podczas Powstania Warszawskiego już, jako żołnierz AK o pseudonimie Brok, został oficerem łącznikowym sztabu, któremu przysługiwał aparat fotograficzny. Wykonał nim około trzech tysięcy zdjęć i filmów z Powstania. Zginął 25 września pod murami kamienicy przy Marszałkowskiej 129.

Zobacz także

Ładuję...