Korona królów (164)
W skrócie
Z okazji wizyty papieskiego legata Grot ułaskawia chłopca skazanego na chłostę. Na spotkaniu pojawia się oślepiony starzec, który opowiada przybyszowi o torturach zadawanych mu przez Czechów.
Oglądaj w telewizji
Opis
Ciąg dalszy barwnej opowieści o czasach panowania jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski - Kazimierza Wielkiego (Andrzej Hausner), a także o jego życiu prywatnym u boku drugiej żony, Adelajdy Heskiej (Aleksandra Przesław). Opowieść, w której oprócz słynnych historycznych wydarzeń, jak podpisanie w Kaliszu traktatu pokojowego z Krzyżakami, pojawią się także mniej znane fakty jest wzbogacona o losy ostatniego niezależnego księcia piastowskiego, władcy świdnickiego Bolka II Małego (Andrzej Popiel).
W tym odcinku
Z okazji przybycia papieskiego legata biskup Grot ułaskawia chłopca skazanego na chłostę za kradzież chleba. Tymczasem Kazimierz prosi Jana Jurę, Jaśka i Andrzeja z Tęczyna, by namówili wysłannika Stolicy Apostolskiej do płacenia podatków przez kościół krakowski. Na spotkaniu z legatem pojawia się więc oślepiony starzec, który opowiada o torturach zadawanych mu przez Czechów. Regina ogłasza wszystkim otwarcie bram, by można było wziąć udział w uroczystej mszy z legatem. W karczmie dochodzi do sprzeczki między nią a Gabiją. Kobiety kłócą się o miejsce w kościele. Po mszy Grot rozprawia z legatem o daninie składanej przez kościół krakowski. To skutkuje tym, że wysłannik papieża jawnie deklaruje ponowne poparcie Luksemburczyków na Śląsku. W całym zamieszaniu biskup Grot nagle osuwa się na ziemię.