Skarby cywilizacji indyjskiej: Druga strona Tadż Mahal (2)

(Treasures of the Indus)

film dokumentalny Wielka Brytania 2015

W skrócie

Mongołowie sprawowali rządy w północnych Indiach w okresie od XVI do XIX w. Pochodzący z tej dynastii cesarz Szahdżahan zasłynął dzięki wzniesieniu Tadź Mahal. Grobowiec ma upamiętniać jego żonę.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Subkontynent indyjski stanowi połączenie różnorodnych krajobrazów, cywilizacji i religii. Widzowie będą mieli okazję poznać między innymi nieco zapomnianą kulturę buddyjską północnego Pakistanu, architekturę imperium mongolskiego, a także imponujące świątynie w południowych Indiach. W podróż po fascynującym świecie wyrusza Sona Datta. Historyczka i kurator sztuki odkrywa tajemnice zamierzchłej przeszłości, opowiada również o pierwszych mieszkańcach terenów nad Indusem. Rzeka ta stała się zalążkiem najstarszych i najbogatszych cywilizacji w dziejach.

Wielcy Mongołowie sprawowali rządy w północnych Indiach w okresie od XVI do XIX wieku. Pochodzący z tej dynastii cesarz Szahdżahan zasłynął dzięki wzniesieniu marmurowego mauzoleum Tadź Mahal. Imponujący grobowiec ma upamiętniać jego ukochaną żonę, która zmarła przy porodzie czternastego dziecka. Prace trwały dwadzieścia dwa lata - całość ukończono w 1654 roku. Kompleks uważany jest za jedną z najpiękniejszych budowli na świecie, łączącą elementy muzułmańskie i perskie z motywami indyjskimi. Jego centrum stanowi otoczona minaretami świątynia z olbrzymią bramą. Sona Datta szuka odpowiedzi na pytanie, czy panowanie Wielkich Mongołów było dla Indii okresem rozwoju, czy też kraj pogrążał się wówczas w chaosie. Historyczkę nurtuje również inna kwestia - na jakim polu rozgrywały się największe konflikty między władcami a ich podwładnymi.

Twórcy

Ładuję...