Spór o historię: Ludobójstwo nierozliczone

debata Polska  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Nienawiść do narodu polskiego głoszona od lat 30. XX wielu przez OUN doprowadziła do masowych mordów na Wołyniu i w Małopolsce. Do pierwszego ludobójstwa doszło w lutym 1943 roku we wsi Parośla.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Tomasza Müllera dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Nienawiść do narodu polskiego głoszona od lat 30. XX wielu przez Organizacje Ukraińskich Nacjonalistów doprowadziła do masowych mordów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Do pierwszego ludobójstwa doszło w lutym 1943 roku we wsi Parośla. Eksterminacja Polaków swoje apogeum osiągnęła 11 lipca 1943 roku podczas tzw. "krwawej niedzieli". Ukraińska Powstańcza Armia wraz z miejscową ludnością przeprowadziła wtedy akcję masowych zabójstw w około stu miejscowościach na Wołyniu. Według szacunków historyków łączna liczba zamordowanych Polaków wyniosła około stu tysięcy.

Zobacz także

Ładuję...