Najwspanialsze latarnie morskie Irlandii: Cuda inżynierii (2/4)
(The Great Lighthouses of Ireland)

W skrócie
Latarnie bywają arcydziełami techniki. Powstają często w pięknych i surowych plenerach - na krawędzi klifu, na wyspach czy skałach ledwie wystających z wód. Niektóre są zakotwiczone na dnie oceanu.
Oglądaj w telewizji
Opis
Tajemnicze i romantyczne latarnie morskie od lat są istotną częścią infrastruktury Irlandii. Zielona Wyspa jest zależna od kaprysów żywiołów, stawia więc na rozwój inżynierii. Niezwykle ważną rolę odgrywa tu morski transport, wznoszone na klifach, urwiskach i skałach latarnie pełnią więc szczególną funkcję. Stworzono ich ponad sto, a sześćdziesiąt sześć wciąż działa. Najstarsza istniała już w średniowieczu - było to ognisko rozpalane przez mnichów, którzy chcieli wskazywać żeglarzom drogę do portu. Złota era latarni to XIX wiek. Budowle te stały się wówczas symbolami ujarzmienia natury, ułatwiając nawigację na niebezpiecznych wodach przybrzeżnych. Dumni Irlandczycy porównują je nawet do egipskich piramid i chińskiego muru. Autorzy przedstawiają historie ludzi, którzy stoją za tymi arcydziełami techniki i związane z nimi najważniejsze wydarzenia.
W tym odcinku
Autorzy wyjaśniają, jak budowano latarnie, które są prawdziwymi arcydziełami techniki. Powstają one często w pięknych i surowych plenerach - na krawędzi klifu, na wyspach czy skałach ledwie wystających z wód Atlantyku. Są także budynki zakotwiczone na dnie oceanu.