Giganci historii: Zakon krzyżacki (38)

teleturniej Polska 2020-2022  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie powstał w czasie krucjat. Obraz krzyżaków w Polsce jest pełen stereotypów. Uczestnicy teleturnieju zmierzą się z jego historią.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.

Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie wszyscy doskonale kojarzą nie tylko z lekcji historii, ale też z powieści Henryka Sienkiewicza i filmu Aleksandra Forda. Obok joannitów i templariuszy był jednym z największych zakonów rycerskich jaki powstał na fali krucjat. Jego dewiza brzmiała: Pomagać, leczyć i bronić. Obraz krzyżaków w Polsce wciąż jest jednowymiarowy i pełen stereotypów. Uczestnicy teleturnieju zmierzą się z pytaniami o jego historię.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...