Giganci historii: Powstanie warszawskie (43)

teleturniej Polska 2020-2022  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Powstańcy warszawscy wystąpili przeciwko okupantowi 1 sierpnia 1944 roku. Przez dwa miesiące walczyli z wrogiem, który dysponował miażdżącą przewagą. Próbowali zachować namiastkę normalności.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.

W największym zrywie oporu w Europie w czasie II wojny światowej zginęło 16 tysięcy żołnierzy i 200 tysięcy cywilów. Powstańcy warszawscy wystąpili przeciwko okupantowi 1 sierpnia 1944 roku. Marzenie o życiu w wolnej od Niemców i nadciągających Rosjan Polsce było większe niż strach. Przez dwa miesiące walczyli z wrogiem, który dysponował miażdżącą przewagą. Próbowali jednocześnie zachować namiastkę normalności. W tym czasie działały kina i odbywały się spektakle teatralne, a na ślubnym kobiercu stanęło 256 par. Dzięki tym ludziom Warszawa przeżyła własną śmierć. Ten bohaterski zryw jest tematem kolejnego odcinka historycznego quizu.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...