Zielona planeta (2)

(The Green Planet: Water Worlds)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2022  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

Rośliny wodne tworzą jedne z najważniejszych siedlisk. Poszczególne gatunki znalazły innowacyjne sposoby przetrwania. Algi, które porastają koryto Tęczowej Rzeki, przyklejają się do skał.

Oglądaj w telewizji

Nd 28.04 3:30
BBC Earthlogo

Opis

Twórcy produkcji zapraszają widzów na wyprawę przez bujny świat roślin. Skrywa on wiele zaskakujących zjawisk oraz setki niesamowitych bohaterów. Dzięki obiektywom specjalistycznych kamer zostanie pokazane z bliska tajemnicze życie tworów natury. Badania naukowe przekonują, że przyroda to doskonały system naczyń połączonych. W każdym z pięciu odcinków poznamy inną grupę roślin oraz tajniki ich przetrwania. Twórcy opowiedzą m.in. historie o nasionach potrafiących przetrwać cywilizacje, drzewach troszczących się o siebie nawzajem oraz tworach natury, które są równie agresywne i żywiołowe jak zwierzęta. Dowiemy się też, jakie są związki ludzi i zwierząt z roślinami. Okazuje się bowiem, że rośliny liczą, polują, oszukują, komunikują się, chronią swoich krewnych i manipulują zwierzętami dla własnych celów. Wbrew pozorom, kiedy rośliny i zwierzęta wchodzą ze sobą w interakcje, zazwyczaj to właśnie roślina nadaje ton relacji. W roli narratora serii wystąpi popularyzator wiedzy przyrodniczej sir David Attenborough.

W tym odcinku

Widzowie odkryją świat roślin wodnych. Tworzą one jedne z najpiękniejszych i najważniejszych siedlisk na Ziemi. Życie w wodzie nie należy do łatwych, dlatego poszczególne gatunki roślin znalazły innowacyjne sposoby przetrwania. Zmieniające barwę algi, które porastają koryto Tęczowej Rzeki w Kolumbii, przyklejają się do skał dzięki naturalnej wersji superkleju. W brazylijskim Pantanalu rośliny walczą o światło, używając poduszek powietrznych. Ich celem jest utrzymanie się na powierzchni i szybkie rozmnażanie. Pochodząca z Japonii gałęzatka kulista wykorzystuje z kolei prądy wodne jeziora Akan, aby przemieścić się w idealne miejsce do rozwoju. Podczas okresu kwitnienia rośliny wodne zachowują się przez pewien czas jak rośliny lądowe, eksponując kwiaty w powietrze na sztywnych łodygach. Tylko jedna kwitnąca roślina dotarła do morza i tworzy podwodne zbiorowiska - trawa morska. Jej zanurzone sawanny nie tylko podtrzymują życie dużej liczby zwierząt, lecz także pochłaniają dwutlenek węgla 35 razy szybciej niż lasy tropikalne. Teraz zagrożone, mają kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatycznymi.

Występują

Zobacz także

Ładuję...