Do krwi ostatniej (2)

dramat wojenny Polska 1978  od 12 lat

W skrócie

W Sielcach powstaje I Dywizja Piechoty. Po szkoleniu i złożeniu uroczystej przysięgi jednostka udaje się na front. Polacy mają włączyć się do walki nieopodal wsi Lenino.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Dramat wojenny o zawiłych losach Polaków na Wschodzie w czasie II wojny światowej. Premier rządu polskiego generał Władysław Sikorski (Kazimierz Witkiewicz) udaje się na rozmowy ze Stalinem do Moskwy. Towarzyszącego mu młodego porucznika Andrzeja Radwana (Marek Lewandowski), pozostawia jako zaufanego człowieka w ambasadzie polskiej w Kujbyszewie. Walczący w szeregach armii radzieckiej przedwojenny działacz komunistyczny Zygmunt Gawlik (Jerzy Trela), dowiaduje się o powstaniu w ZSRR Polskich Sił Zbrojnych. Przyjeżdża do Kujbyszewa, gdzie przebywa jego siostra Anna (Anna Dymna), współpracująca z grupą polskich komunistów. Oboje spotykają Radwana, dawnego sąsiada ze Lwowa. Między Anną i Andrzejem odżywa zerwana przez wojnę znajomość i wzajemne uczucie. Tymczasem generał Władysław Anders formuje armię, do której ściągają Polacy z całego ZSRR, natomiast Wanda Wasilewska, która przewodzi grupie lewicowej, staje na czele komitetu formującego wojsko. Jej dowódcą zostaje ppłk Zygmunt Berling. Radwan i Gawlik zgłaszają się do obozu wojskowego w Sielcach nad Oką i wkrótce wyruszają na front. W bitwie pod Lenino ginie Gawlik, a Radwan zostaje ranny.

W Sielcach powstaje I Dywizja Piechoty. Po szkoleniu i złożeniu uroczystej przysięgi jednostka udaje się na front. Polacy mają włączyć się do walki nieopodal wsi Lenino. W przeddzień bitwy do służby sanitarnej zgłasza się Anna. Kolejny dzień okazuje się tragiczny dla części polskich żołnierzy. Bitwa pod Lenino zbiera krwawe żniwo.

Od paktu Sikorski-Majski w lipcu 1941 roku do bitwy pod Lenino w październiku 1943 roku: polskie losy w ZSRR czasu II wojny światowej. Wyznanie nazbyt szczere, by obyło się bez ingerencji cenzury, która z gotowych już kopii ekranowych wycinała wszelkie odniesienia do Katynia. Pod rozwagę. (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...