Kobieta na krańcu świata | sezon 13 odc. 5/7
W skrócie
Kenia stanowi mozaikę kultur i wierzeń, jednak inność może kosztować tu życie. Darlan, osoba interpłciowa, ma za sobą doświadczenie poniżenia, agresji i samotności. Dziś promuje tolerancję.
Oglądaj w telewizji
Opis
Martyna Wojciechowska od dwunastu sezonów podróżuje, by dowiedzieć się więcej o różnych aspektach życia kobiet na całym świecie. Poznaje ich codzienność, najskrytsze marzenia czy największe lęki. Teraz zawita m.in. do Malawi, Dubaju, Kenii i Rumunii. Zabiera widzów na nieodkryte krańce świata, gdzie spotkają się z osobami, które pokazują, że warto o siebie zawalczyć.
W tym odcinku
Położoną w Afryce Wschodniej Kenię zamieszkuje 55 milionów ludzi, ponad 40 różnych plemion, które łącznie władają niemal 70 językami. Choć istnieje tam prawdziwa mozaika kultur i wierzeń, nie wszyscy są akceptowani, zaś inność może kosztować nawet życie. Martyna Wojciechowska odwiedza tę republikę, by poznać Darlan. Twierdzi, że jest pierwszą ujawnioną osobą interpłciową w swoim kraju. Dziś cieszy się popularnością, śpiewa, nagrywa teledyski, projektuje ubrania, a także głosi tolerancję. Nie zawsze jednak tak było. Dziecko, które urodzi się z narządami płciowymi odmiennymi od tych typowych dla chłopca lub dziewczynki, może zostać potraktowane jako przejaw klątwy rzuconej na społeczność i zabite. Dzieciństwo Darlan naznaczały poniżenia, kąśliwe uwagi, ale również napaści czy samotność. Obecnie walczy o "innych". Kościół Darlan Rukih należy do 4000 oficjalnie zarejestrowanych w Kenii, skupia pół miliona wiernych. Otacza opieką wszystkich odrzuconych.