Zakochaj się w Polsce: Jędrzejów (95)

magazyn Polska 2018  od 7 lat
zdjęcie

W skrócie

Historia Jędrzejowa sięga XII wieku, kiedy z Szampanii we Francji przybyli cystersi. Konsekracji ich kościoła dokonał w 1210 roku biskup Wincenty zwany Kadłubkiem, który wkrótce wstąpił do zakonu.

Oglądaj w telewizji

Pt 20.12 12:05
TVP Kultura 2logo

Opis

Tomasz Bednarek udaje się w różne zakątki Polski, by pokazać niezwykłe zabytki, naturę, miejsca i nietuzinkowych ludzi. Odwiedza miejsca, o których niewiele osób słyszało. W każdym z nich prowadzący zdobywa też nowe umiejętności - uczy się konserwować zabytki, wiosłować czy walczyć na miecze. Jego opowieści uzupełniają liczne anegdoty, legendy i ciekawostki. Widzowie zobaczą najbardziej spektakularne zdjęcia lotnicze i timelapsy, które stanowią istotny element każdego odcinka.

W południowej części województwa świętokrzyskiego znajduje się miasto związane ze średniowiecznym kronikarzem, renesansowym człowiekiem sukcesu oraz XIX-wiecznym kolekcjonerem. Jędrzejów to doskonały punkt wyjścia dla pełnej zaskoczeń podróży w czasie. Początki miasta, dawnej Andreovii, sięgają wieku XII, kiedy z Szampanii we Francji przybyli tu cystersi. Na początku XIII wieku skończyli budować swój kościół, a jego konsekracji dokonał w roku 1210 biskup krakowski Wincenty, zwany Kadłubkiem, który wkrótce wstąpił do zakonu, stając się pierwszym Polakiem cystersem. W Jędrzejowie znajduje się też słynne Muzeum Przypkowskich - to dziś największa w Polsce i trzecia na świecie kolekcja zegarów. W latach 1914-1915 bywał tu Józef Piłsudski. Położone nieopodal Jędrzejowa Nagłowice to miejsce związane z Mikołajem Rejem. Zaledwie kilka kilometrów dalej leży Oksza, obecnie wieś, a niegdyś miasto założone przez pisarza, wzorowane na Krakowie, z rozległym rynkiem i zaplanowaną odważnie siecią ulic. W okolicach Jędrzejowa warto też zobaczyć kościół Świętego Szczepana Diakona w Mnichowie - jedyną w Europie drewnianą świątynię o wystroju rokokowym.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...