Żywot sarmacki: Kariera (6)
W skrócie
Profesor Krzysztof Koehler przedstawia ścieżki kariery, którymi mógł podążyć młody szlachcic w XVI i XVII wieku. Nim osiadł na swoich włościach, by wieść ziemiańskie życie, musiał poznać świat.
Oglądaj w telewizji
Opis
Profesor Krzysztof Koehler, poeta, historyk literatury, krytyk literacki i scenarzysta pokazuje, jak żyła polska szlachta od końca XVI wieku do drugiej połowy XVIII wieku. Kreśli barwny i szczegółowy obraz sarmackich rodzin, przybliżając ważne wydarzenia oraz dawne obyczaje.
Profesor Krzysztof Koehler przedstawia ścieżki kariery, którymi mógł podążyć młody szlachcic w XVI i XVII wieku. Nim osiadł na swoich włościach, by wieść ziemiańskie życie, musiał poznać świat. Wstępował więc na służbę dworską czy do palestry albo doskonalił się w rzemiośle rycerskim. W świetle prawa każdy szlachcic był sobie równy. Do XVI wieku krajem współrządziły z monarchą stare rody możnowładcze. Z nich w XVI wieku wyłoniła się magnateria, której pozycja wiązała się z wielkim bogactwem. To ich przedstawiciele zasiadali w senacie, dzierżąc tytuły wojewodów, kasztelanów czy starostów. Obsadzali też wszystkie ważniejsze urzędy. Unia Polski z Litwą wprowadziła na arenę polityki Rzeczypospolitej wielkie rody bojarów. Później do gry weszły zamożne familie kresowe - Radziwiłłowie, Pacowie, Sapiehowie, Wiśniowieccy, Sobiescy, Czartoryscy i Poniatowscy. To one odgrywały zasadniczą rolę w XVII i XVIII wieku, roztaczając patronat nad szlachecką młodzieżą. Osobnym miejscem była kancelaria królewska. Z nią związana była cała elita polityczna i artystyczna polskiego renesansu. Teksty Klemensa Janickiego, Łukasza Górnickiego i Jana Kochanowskiego przybliżą klimat tamtego czasu.