Giganci historii: Stanisław Lem. Życie i twórczość w czasach wyścigu na orbitę (42)

teleturniej Polska 2020  od 12 lat

W skrócie

Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, przedstawicielem nurtu fantastyki naukowej, filozofem i wizjonerem. Najbardziej znane jego dzieła to 'Solaris' czy 'Bajki robotów'.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.

Studiował medycynę, mógł też zostać naukowcem bądź inżynierem, ale ostatecznie wybrał zawód literata. Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, czołowym przedstawicielem nurtu fantastyki naukowej, filozofem, futurologiem i wizjonerem. Najbardziej znane jego dzieła to: "Solaris", "Powrót z gwiazd", "Bajki robotów" czy "Opowieści o pilocie Pirxie". Poruszają one tematy, które były niezwykle ważne w czasach zimnej wojny i związanej z nią rywalizacji USA i ZSRR o pierwszeństwo w kosmosie. To właśnie Stanisław Lem w swoich powieściach przewidział internet, smartfony, e-booki i wirtualną rzeczywistość, jeszcze zanim stały się elementem naszej codzienności.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...