Giganci historii: Syberia w czasach carskich. Miejsce zsyłki, miejsce odkryć (41)

teleturniej Polska 2020  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Uczestnicy teleturnieju sprawdzą swoją wiedzę o losach polskich zesłańców od czasów Stefana Batorego do rewolucji październikowej. Wśród nich byli przedstawiciele elit, tacy jak Bronisław Piłsudski.

Oglądaj w telewizji

Wt 26.10 14:15
TVP Polonialogo
So 30.10 7:05
TVP Polonialogo
Nd 31.10 20:50
TVP Rozrywkalogo
Pon 1.11 4:40
TVP Polonialogo
So 6.11 20:45
TVP Rozrywkalogo

Opis

Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.

Pierwsi Polacy pojawili się na Syberii w pierwszej połowie XVII wieku. Przez cztery wieki spiskowcy, konspiratorzy i powstańcy miesiącami jechali na miejsce zesłania, żeby odbyć karę w nieludzkich warunkach. Mieszkali w łagrach, zmuszani do pracy ponad siły. Wśród nich byli przedstawiciele elit, naukowcy, politycy i artyści, m.in. Bronisław Piłsudski, Benedykt Dybowski, Wacław Sieroszewski, Aleksander Czekanowski, Edward Piekarski i Jan Czerski. W tym bezlitosnym miejscu zostawili po sobie trwały ślad. Uczestnicy teleturnieju sprawdzą swoją wiedzę o losach polskich zesłańców od czasów Stefana Batorego do rewolucji październikowej.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...