Serialowa nostalgia: Janosik: Pobór (9/13)

serial przygodowy Polska 1973  od 7 lat

W skrócie

Zamożni górale za łapówki ochraniają swych synów przed służbą w armii austriackiej. Do wojska trafiają tylko synowie biednych chłopów. Janosik postanawia zapobiec tej niesprawiedliwości.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Każdy z 13 odcinków opowiada odrębną, zamkniętą historię. Razem stanowią one opowieść o przygodach zbójnickiej kompanii, do której trafia Janosik. Serial realizowany był w zamku w Pieskowej Skale, w okolicach Ojcowa i w różnych rejonach Podkarpacia, a także w atelier w Warszawie i Pradze. W praskim studiu urządzono według projektu scenografa filmu Jana Grandysa grotę skalną, w której nagrano niektóre sceny zbójnickie. Scenariusz filmu powstał na podstawie legend o tatrzańskim zbójniku. Ponieważ - jak twierdził reżyser Jerzy Passendorfer - legendy nie należy traktować zbyt poważnie, w filmie jest dużo humoru i zabawnych scen. Nie brak widowiskowych bójek i walk.

W tym odcinku

We wsi trwa pobór do służby w austriackim wojsku. Teoretycznie obejmuje on synów wszystkich chłopów, jednak zamożni górale chronią swoje dzieci przed służbą, wręczając łapówki. W rezultacie do cesarskich szeregów trafiają tylko ci z biednych rodzin. Pokrzywdzeni chłopi zwracają się do Janosika z prośbą o pomoc. Ten znajduje sposób, aby zapobiec tej niesprawiedliwości. Porywa pachołków szlacheckich, a następnie wymienia ich za powołanych do wojska biedaków.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...