Dolina Królów: Miejsce pełne tajemnic: Skarby Tutanchamona (1)
(Lost Treasures of Egypt: Tutankhamun's Treasures)
W skrócie
Złodziejom nie udało się splądrować grobowca Tutanchamona. Kamery towarzyszą archeologom w trakcie otwierania miejsca pochówku faraona i transportu przez pustynię bezcennych artefaktów.
Oglądaj w telewizji
Opis
Miejsce spoczynku królów Egiptu to bogate źródło wiedzy o starożytności. Ukazane zostaną prace międzynarodowej grupy archeologów w tamtym rejonie. Naukowcy zmuszeni są radzić sobie z ekstremalnie wysokimi temperaturami, ale drobiazgowe prace w trudnym terenie pozwalają natrafić na znaleziska sprzed 4 tysięcy lat. W zespole ekspertów jest również Polak. Zbigniewa Szafrańskiego interesuje świątynia zbudowana dla Hatszepsut, drugiej w historii kobiety noszącej tytuł faraona. Badania w Luksorze prowadzi już od trzech dekad. Jego celem jest przywrócenie świetności temu obiektowi. Jednocześnie każdego dnia odkrywa nowe fakty na temat wojowniczej władczyni. Wiadomo, że samodzielnie zbudowała flotę i brała udział w bitwach, za jej czasów powstały również imponujące budowle. Za wszelką cenę próbowała udowodnić, że w niczym nie ustępuje mężczyznom. Następca, Tutmozis III, pragnął, aby zapomniano o jego znienawidzonej poprzedniczce. Polecił niszczyć jej wizerunki, a także wznieść o wiele bardziej okazałą świątynię. Znaczniej gorzej zniosła ona upływ czasu i częste trzęsienia ziemi w tym rejonie. Dr Szafrański zapowiada jednak, że zostanie odbudowana. Zaprezentowane zostaną również inne zabytki, w tym fascynujący grobowiec Tutanchamona odnaleziony w 1922 roku przez Howarda Cartera. Będzie można się dowiedzieć, czemu złodziejom nie udało się dostać do groty pełnej skarbów, a także, co znajdowało się w skrzyni zagubionej przez brytyjskiego odkrywcę. W programie również wizyta w Qubbet el-Hawa, gdzie znajduje się co najmniej 100 miejsc pochówku władców, którzy sprawowali rządy jeszcze przed faraonami. Możliwe, że uda się znaleźć coś, co każe zrewidować dotychczasową wiedzę.
W tym odcinku
Złodziejom przez tysiące lat nie udało się splądrować grobowca Tutanchamona. Będzie można przyjrzeć się pracy archeologów dokonujących życiowego odkrycia. Kamery towarzyszą im w trakcie otwierania liczącego 4 tysiące lat miejsca pochówku faraona, a potem transportu przez pustynię bezcennych skarbów starożytnego Egiptu.