Notacje: Józef Mac. W sowieckim domu dziecka

cykl dokumentalny Polska 2018  od 12 lat

W skrócie

W 1940 roku Józef Mac został wywieziony wraz z rodziną do obozu pracy Wieruskoje koło Archangielska. W 1946 roku przybył z transportem dzieci do Polski. Do pełnoletności mieszkał w sierocińcach.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Cykl prezentuje archiwalne materiały, zawierające opowieści zasłużonych dla Polski naukowców, artystów, społeczników oraz świadków historycznych wydarzeń. Każdy odcinek został poświęcony jednej wybitnej postaci, która opowiada o jednym epizodzie ze swojego życia. Zobaczymy m.in. sylwetki Jerzego Janickiego, Zbigniewa Kowalskiego, Teresy Bojarskiej, Augusta Kowalczyka, Tadeusza Sułowskiego, Ireny Zappe, Macieja Gutowskiego, Zygmunta Odrowąża-Zawadzkiego i Eugeniusza Cydzika.

W tym odcinku

W 1940 roku Józef Mac został wywieziony wraz ze swoją rodziną do obozu pracy Wieruskoje koło Archangielska. Po śmierci brata, ojca i matki został umieszczony w Ustianskim Domu Dziecka, a następnie w polskiej szkole zorganizowanej przez ZPP na terenie Ipatowa w ZSRR. W 1946 roku przybył z transportem dzieci do Polski. Do pełnoletności mieszkał w domach dziecka. Pracował jako zbrojarz na największych budowach w Polsce, a także w Libii, Czechosłowacji i NRD. Mężczyzna opowiada o życiu w sowieckim domu dziecka.

Zobacz także

Ładuję...