Teleman

Porzucone budowle 4 (12)

(Abandoned Engineering 4)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2020  od 12 lat

W skrócie

Prowadzący podążają szlakiem dawnej linii kolejowej. Zwiedzają również tajna bazę wojskową oraz mur, który miał uchronić cywilizowany świat przed barbarzyńcami.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Eksploracja ruin fabryk, tajemniczych tuneli, dawnych baz czy opustoszałych osiedli. Wokół tych miejsc powstało wiele legend opartych na relacjach świadków i wydarzeniach historycznych. W tej odsłonie serii twórcy zwiedzą m.in. opuszczone obiekty wojskowe z czasów zimnej wojny, w tym dawne koszary w Podborsku. USA i ZSRR staranie ukrywały miejsca przechowywania rakiet jądrowych. W programie także wyprawa do nieczynnego szpitala psychiatrycznego Trans-Allegheny w Wirginii czy zakładu karnego w Moundsville, gdzie podobno dochodzi do zjawisk paranormalnych.

W tym odcinku

Podróż do Etiopii pozwoli poznać historię dawnej linii kolejowej, która łączyła niegdyś stolicę kraju z wybrzeżem. Później widzów czeka wizyta w tajnej amerykańskiej bazie. Będzie można także przyjrzeć się kamiennemu murowi, który miał chronić cywilizowany świat przed najeźdźcami z północy. Okaże się, czy budowla spełniła swoje zadanie. Na koniec wyprawa do Litwy, gdzie pewna konstrukcja przypomina o dramatycznych wydarzeniach.

Zobacz także

Ładuję...