Giganci historii: Stosunki polsko-węgierskie na przestrzeni dziejów (37)

teleturniej Polska 2020  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Relacje między między Polską i Węgrami mają długą tradycję. Wspólna historia zaczęła się już w średniowieczu. W podobnym czasie oba państwa przyjęły chrześcijaństwo i wchodziły na europejską arenę.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.

Relacje między między Polską i Węgrami mają długą i bogatą tradycję. Wspólna historia zaczęła się już w średniowieczu. W podobnym czasie oba państwa przyjęły chrześcijaństwo i wchodziły na europejską arenę. Na przestrzeni dziejów Polska i Węgry dzieliły władców, bohaterów narodowych i świętych, miały też tych samych wrogów. Pytania dotyczyć będą nie tylko odległych czasów, ale i współczesnych ciekawostek. W 1978 roku, podczas zimy stulecia, słynne autobusy miejskie marki Ikarus uratowały Warszawę przed paraliżem komunikacyjnym. A w 2016 roku mieliśmy ostatniego "węgierskiego króla" kiedy to Nemanja Nikolić został królem strzelców piłkarskiej ekstraklasy.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...