Czas pieniądza: Bank (11)

magazyn Polska 2021  od 12 lat

W skrócie

Dzieje instytucji bankowych - od starożytności po nowoczesność. Widzowie poznają między innymi historię zakładanych przez Kościół banków pobożnych, czyli montes pietatis, które udzielały pożyczek.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Realizowany wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim program autorstwa Bartłomieja Grudnika i Agnieszki Żmijewskiej, poświęcony historii bankowości na ziemiach polskich. W pierwszej części widzowie poznają losy pieniądza w nowoczesnym wydaniu, a także znane środki płatnicze. W dalszej części przybliżona zostanie historia polskiej bankowości centralnej oraz waluty. Prowadzący omówią ciekawostki, dotyczące powstawania szkiców i wzorów banknotów NBP, widzowie dowiedzą się też, dlaczego niektóre projekty nigdy nie zostały zrealizowane i ile waży najcięższa moneta.

Ten odcinek programu poświęcony jest instytucji banku. Zostanie w nim zaprezentowana ich dokładna historia od tych pierwszych, powstałych już w starożytności po nowoczesne banki, których dzieje sięgają średniowiecza i zakładanych przez Kościół banków pobożnych, czyli montes pietatis. Skupiały się one na udzielaniu nieoprocentowanych pożyczek, które według dzisiejszej terminologii były pożyczkami konsumpcyjnymi. Nie udzielały jednak pożyczek inwestycyjnych, a przecież władcy czy Kościół potrzebowali pieniędzy na budowę świątyń, prowadzenie wojen i wypraw krzyżowych. Tą gałęzią działalności zajęli się lichwiarze, którzy pożyczali pieniądze na wysoki procent, choć Kościół ostro się temu sprzeciwiał. Chociaż np. Templariusze udzielali pożyczek pieniężnych królowi Filipowi Pięknemu, co miało niebagatelne znaczenie doprowadzając do upadku zakonu. Współczesna bankowość ma swoje początki we Włoszech. Nawet sama nazwa "bank" pochodzi od włoskiego słowa "banco", oznaczającego ławę, na której odbywały się transakcje pieniężne. Podboje kolonialne dodatkowo przyczyniły się do rozwoju bankowości. W programie znajdą się również informacje dotyczące tego, jak banki rozwijały się na świecie i jakie były początki polskiej bankowości u schyłku I Rzeczpospolitej, a także jak instytucje bankowe na ziemiach polskich modernizowały się aż do współczesności. Uwzględniona zostanie historia najstarszych i najbardziej znanych polskich banków: Banku Polskiego i NBP, PKO, Banku Handlowego czy Banku Gospodarki Żywnościowej.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...