Notacje: Włodzimierz Kowalczyk. Dzieciństwo na zesłaniu

cykl dokumentalny Polska 2008  b.o.

W skrócie

Włodzimierz Kowalczyk wraz z rodziną został zesłany w głąb Rosji. Trafił do obozu pracy do osady Krasnogorskiej. Powrócił do Polski dopiero w 1946 roku. Napisał książkę 'Moje sybirackie dzieciństwo'.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Cykl prezentuje archiwalne materiały, zawierające opowieści zasłużonych dla Polski naukowców, artystów, społeczników oraz świadków historycznych wydarzeń. Każdy odcinek został poświęcony jednej wybitnej postaci, która opowiada o jednym epizodzie ze swojego życia. Zobaczymy m.in. sylwetki Jerzego Janickiego, Zbigniewa Kowalskiego, Teresy Bojarskiej, Augusta Kowalczyka, Tadeusza Sułowskiego, Ireny Zappe, Macieja Gutowskiego, Zygmunta Odrowąża-Zawadzkiego i Eugeniusza Cydzika.

W tym odcinku

Włodzimierz Kowalczyk wraz z rodziną został zesłany w głąb Rosji. Wybuch II wojny światowej zastał go w Bydgoszczy. Następnego dnia, wraz z cała rodziną postanowił szukać bezpieczeństwa na Wołyniu. Po przybyciu na te tereny armii sowieckiej próbowali wrócić do Bydgoszczy, ale zostali zawróceni przez Niemców. Musieli pozostać na Wołyniu. Następnie trafili do obozu pracy do osady Krasnogorskiej nad rzeką Żełwatą, jednym z dopływów Wołgi. Włodzimierz Kowalczyk powrócił do Polski dopiero w 1946 roku. Swoje wspomnienia spisał w pamiętniku "Moje sybirackie dzieciństwo".

Zobacz także

Ładuję...