Giganci historii: Upadek komunizmu w Europie (35)

teleturniej Polska 2020  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

System komunistyczny zatrząsł się w posadach w 1989 roku. Lawina zmian ruszyła w całym bloku wschodnim. Zniknęła żelazna kurtyna. Uczestnicy rewolucji opowiadają o przełomowych wydarzeniach.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Teleturniej, w którym zawodnicy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu ważnych zagadnień historycznych. Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Quiz złożony jest z trzech rund: najpierw na pytania odpowiada uczestnik, który pierwszy się zgłosi. Następnie "bitwa o punkty" - w tej części wybiera się pytania o różnym stopniu trudności. Później "szach mat - etap", gdzie pytania zadaje się swoim rywalom. Na koniec finał z pytaniami specjalistycznymi. Zwycięzca otrzymuje tytuł "Giganta historii" oraz nagrodę o wysokości dwudziestu tysięcy złotych. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz.

System komunistyczny zatrząsł się w posadach w 1989 roku. W Polsce był to czas sierpniowych strajków, Solidarności, okrągłego stołu, pierwszych częściowo wolnych wyborów wygranych przez opozycję. Rozwiązano wówczas Polską Zjednoczoną Partię Robotnicza. Lawina zmian ruszyła w całym bloku wschodnim. Niezależność odzyskały Węgry, Niemiecka Republika Demokratyczna, Bułgaria, Czechosłowacja i wreszcie Rumunia, gdzie polała się krew. Rewolucja nazwana Jesienią Narodów doprowadziła do ostatecznego upadku komunizmu w Europie. Zniknęła żelazna kurtyna dzieląca kontynent od ponad czterech dekad. Uczestnicy odpowiadają na pytania dotyczące tych przełomowych wydarzeń.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...