Czas pieniądza: Polacy milionerami, czyli denominacja (9)

magazyn Polska 2021  od 12 lat

W skrócie

Widzowie dowiedzą się, czym są denominacja oraz stopa denominacji i dlaczego czasami trzeba wprowadzić taką reformę finansową. Zjawiska te zostaną ukazane na przykładzie denominacji z lat 1950 i 1995.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Realizowany wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim program autorstwa Bartłomieja Grudnika i Agnieszki Żmijewskiej, poświęcony historii bankowości na ziemiach polskich. W pierwszej części widzowie poznają losy pieniądza w nowoczesnym wydaniu, a także znane środki płatnicze. W dalszej części przybliżona zostanie historia polskiej bankowości centralnej oraz waluty. Prowadzący omówią ciekawostki, dotyczące powstawania szkiców i wzorów banknotów NBP, widzowie dowiedzą się też, dlaczego niektóre projekty nigdy nie zostały zrealizowane i ile waży najcięższa moneta.

W tym odcinku widzowie dowiedzą się, czym jest denominacja, stopa denominacji i dlaczego czasami trzeba wprowadzić taką reformę finansową. Zjawiska te zostaną ukazane na przykładzie dwóch denominacji przeprowadzonych w powojennej Polsce - w roku 1950 oraz 1995. Widzowie zobaczą również serie banknotów, wprowadzone w trakcie ich trwania. Specjaliści zdradzą, dlaczego w latach 50. cała operacja była przygotowywana w ścisłej tajemnicy i dlaczego w latach 90. partia sprowadzonych z Niemiec banknotów trafiła na makulaturę.

Twórcy

Ładuję...