Notacje: Irena Kwiatkowska. Nogi roztańczone
W skrócie
Irena Kwiatkowska podczas okupacji niemieckiej była żołnierzem AK, uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Od 1948 roku artystka była związana ze scenami stolicy. Zagrała ponad sto ról.
Oglądaj w telewizji
Opis
Cykl prezentuje archiwalne materiały, zawierające opowieści zasłużonych dla Polski naukowców, artystów, społeczników oraz świadków historycznych wydarzeń. Każdy odcinek został poświęcony jednej wybitnej postaci, która opowiada o jednym epizodzie ze swojego życia. Zobaczymy m.in. sylwetki Jerzego Janickiego, Zbigniewa Kowalskiego, Teresy Bojarskiej, Augusta Kowalczyka, Tadeusza Sułowskiego, Ireny Zappe, Macieja Gutowskiego, Zygmunta Odrowąża-Zawadzkiego i Eugeniusza Cydzika.
W tym odcinku
Irena Kwiatkowska to absolwentka liceum im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. W 1935 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Zadebiutowała w teatrze Cyrulik Warszawski. Do wybuchu wojny grała w teatrach: Powszechnym w Warszawie, Nowym w Poznaniu i Polskim w Katowicach. Podczas okupacji niemieckiej była żołnierzem AK, uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Po wojnie występowała w krakowskim kabarecie Siedem Kotów, gdzie wiersze, piosenki oraz skecze pisał dla niej Konstanty Ildefons Gałczyński. Od 1948 roku artystka była związana ze scenami warszawskimi. Zagrała ponad sto ról, m.in. w "Wojnie domowej" czy "Czterdziestolatku". Występowała w Kabarecie Dudek oraz Kabarecie Starszych Panów. Nagrała także wiele audycji radiowych, zwłaszcza dla dzieci. Jej mężem był lektor i spiker Polskiego Radia, Bolesław Kielski.