Teleman

Soból i panna

melodramat Polska 1983  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Michał poznaje wieśniaczkę Warszulkę, w której zakochuje się z wzajemnością. Uświadamia sobie, że to mezalians. Decyduje się z nią rozstać.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Początek XX wieku. Michał Rajecki (Jacek Borkowski), szlachetnie urodzony student, przyjeżdża na wakacje w rodzinne strony. Podczas polowania poznaje wieśniaczkę, Warszulkę (Jolanta Nowak), w której zakochuje się z wzajemnością. Oboje obiecują sobie wierność i postanawiają związać się na całe życie. Chłopak dochodzi jednak do wniosku, że jego środowisko nigdy nie zaakceptuje podobnego mezaliansu. Decyduje się więc rozstać z Warszulką. Trapiony wyrzutami sumienia, namawia ją do małżeństwa z zamożnym chłopem, Józefem (Adam Marjański), który od dłuższego czasu zabiega o jej rękę. Niebawem panicz uświadamia sobie, że rezygnując z miłości popełnia ogromny błąd. Wraca do osady z nadzieją, że nie wszystko jeszcze stracone... Scenariusz powstał według powieści Józefa Weyssenhoffa.

Próba przeczytania na nowo naturalistycznej powieści Józefa Weyssenhoffa: malownicza, ale bez wdzięku literackiego pierwowzoru. Szkoda. (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Występują

Twórcy

Ładuję...